Buradan çok duyurmadık ama Code2'de bir süredir sosyal ağlar üzerine çalışıyoruz. Özellikle dağınık toplulukları dijital bir çatıda toplamak için yazılmış, özelleşmiş sosyal ağlar.

Facebook, LinkedIn neyimize yetmiyor dediğinizi duyar gibiyim. 80% kullanıcı için doğrudur, haklısınız. Bugün yüzmilyonlarca şirket veya iş insanı Facebook Pages, LinkedIn gibi araçları kullanıyor ve bu onlara yetiyor da... Facebook grupları yüzmilyonlarca kullanıcıya sahip. LinkedIn de öyle.

Ancak şu basit senaryo sizin de başınıza geliyorsa, yukarıdaki alternatifler geçersiz kalıyor ve siz eski usulle işleri götüremiyorsunuz: Diyelim ki kurumsal ya da kişisel paydaşlarınız var ve onların aralarında iş fırsatları yaratmak istiyorsunuz. Ya da bir STK'ya, meslek odasına veya ticaret örgütüne (oda, borsa) üyesiniz ve üyeliğinizin tadını çıkarmak istiyorsunuz. Uzmanlık veya ilgi alanlarına göre gruplara üye olmayı, meslektaşlarınıza veya piyasa paydaşlarına sorular sorabilmeyi istiyorsunuz.

Kısaca, sizi o kuruluşa üye yapan hangi dürtü olursa olsun, üyeliğinizin hakkını vermek istiyorsunuz.

Aşırı büyük sosyal ağlar bu ihtiyacın karşılığını vermek için fazla geniş, özelleşmemiş araçlar sunuyor. E-posta grupları zaten ihtiyacı karşılamaktan çok uzak. Web sayfalarında istediğiniz bilgiler yok, veya güncel değil..

Çaresiz, kuruluş içinde birilerini tanıyabilecek olan arkadaşlarınıza soruyorsunuz. Böylece 1900'e geri döndük.

Bu artık böyle olmak zorunda değil.

Code2 bünyesinde geliştirdiğimiz SocialCube bu sorunu kurumsal sosyal ağları self-servis bir anlayış ile kurup çalıştırarak çözüyor.  STK, oda, borsa, meslektaşlar loncası veya ilgi alanı ortak insanlar grupları..Topluluğunuzun içeriği ne olursa olsun, topluluğa özel ve dışarıya kapalı mini bir Facebook kurabilir ve üyelerinizin birbiriyle iletişime geçerek yeni fırsatlar yaratmasını sağlayabilirsiniz.  Aidat ve etkinlik ödentilerini SocialCube ile takip edip tahsil edebilirsiniz.

Bunun anlamı ne?

Anlamı, topluluğunuzu 21.YY'a  5dk içinde uyarlayabilirsiniz demek.. Artık e-posta grupları, tek bir organizasyon için 80 farklı whatsapp veya facebook grubu, kağıt veya excel üzerinde yapılacak listeleri yok. Beş yüz ya da elli bin kişi farketmez. SocialCube topluluğunuza uyum sağlayacaktır. Topluluğunuzun herhangi bir üyesine ulaşın, iletişimi ve çevrenizi geliştirin, bir topluluğa ait olmanın gerçek farkını dijital teknoloji ile çıkartın.

Size de ilginç geldiyse, utku@socialcube.co adresine bir mail gönderin, SocialCube'un sizin için neler yapabileceğini konuşalım.