Alıntılar : Paul Graham, Y Combinator

Bir startup hızlı büyümek üzere tasarlanmış bir şirkettir. Yeni kurulmuş olmak bir şirketi kendi başına startup yapmaz, teknoloji ile ilgili çalışıyor olması veya risk sermayesi almış olması, ya da bir tür "çıkış" yapmış olması da... Gerekli tek şey büyümektir, startup'lar ile ilgili sözünü ettiğimiz diğer her şey büyümek ile ilgilidir.

Eğer bir startup başlatmak istiyorsanız bunu bilmenizde fayda var. Startuplar öylesine zordur ki yan tarafta bırakılıp büyümeleri beklenemez. Büyümenin peşinden gitmeniz gerekeceğini anlamalısınız. İyi haber şudur ki, eğer büyümeyi yakalarsanız geri kalan şeyler kendi yerlerini bulacaktır.

(...)

Hızlı büyümek istiyorsanız, büyük bir pazara satabileceğiniz birşeyleriniz olmalı. Google ile berber dükkanı arasındaki fark budur. Bir berber dükkanı kendi hizmetini ölçeklendirerek büyüyemez. Bir şirketin gerçekten büyük olması için (a) bir sürü insanın istediği birşey yapması, ve (b) bunu bir sürü insana ulaştırması gereklidir.

Eğer bir girişim kuracaksanız, neden en fazla potansiyeli olanla başlamayasınız ki? Eğer Macarlara Tibetçe öğretecek bir yazılım yaparsanız fazla bir rekabetle karşılaşmassınız ama getiri de çok fazla olmayacaktır.

(...)

Fikirler evreni öylesine kalabalıktır ki, genellikle yeni birşey bulabilmek için insanların bir şekilde es geçtiği fikirlerin peşinden gitmelisiniz.

Google ile Apple, bu manada benzeri geçmişlere sahiptirler. Larry Page ve Sergey Brin webi arayabilmek istiyorlardı. Ancak pek çok insanın aksine mevcut arama motorlarının neden olabilecekleri kadar iyi olmadıklarını ve onların teknolojilerini nasıl daha iyi yapabileceklerini biliyorlardı. Takip eden birkaç yıl içinde bu sorun herkesin sorunu haline geldi ve web, herhangi bir kullanıcının arama motorunun kalitesinin düşük olduğunu farkedebileceği kadar büyüdü. Aramanın ne kadar önemli olduğuna herkes farkına vardığında, Google çoktan oradaydı.

(..)

Biz startuplara genellikle belirli bir büyüme metriği ve hedefi seçmelerini ve sadece o hedefi yakalamalarını tavsiye ederiz. Örneğin bir girişim haftada 7% büyümeyi hedefliyorsa ve bunu tutturursa o hafta için başarılı sayılabilir, yapacak başka birşey yoktur. Ama tutturamazsa, önemli olan tek şeyde başarısız olmuştur ve buna uygun biçimde alarma geçmesi gerekir.

(...)

Haftada yüzde birkaç büyümeyi sürekli halde yakalayan bir girişimi bulmak zordur ama bulursanız sürpriz biçimde değerli birşey olabilir. Haftada 1% büyüyen bir şirket yılda 70% büyür, ama haftada 5% büyüyen bir şirket bir yılda 12.6 katına çıkacaktır. Ayda 1000₺ kazanan bir şirket haftada 1% büyüyorsa 4 yıl sonra ayda 7900₺ kazanır. Ama haftada 5% büyüyorsa 4 yıl sonra ayda 25.000.000₺ kazanıyor olacaktır.