Bütün hayvanlar eşittir, ama bazıları daha eşittir.

George Orwell'in komunist Rusya'da, devrimi, öncesini ve sonrasını büyük bir maharetle hicveden klasiği Hayvan Çiftliği, aslında günümüze de ışık tutan bir metin.

Orwell bu küçücük kitapta bütün bu süreci büyük bir maharetle alaya almış ve ipliğini pazara çıkarmış.

Eşitlik ve özgürlük nidaları altında iktidar ve baskının yavaş yavaş serpilmesini, bunlar olurken karşı çıkanların susturuluşunu ve yandaşların baskı politikalarına mantıklı gerekçeler üretmesini, bu esnada insanların davanın ya da devrimin özünü gözden kaçırmalarını nefis bir dille anlatıyor.

Eğer henüz okumadıysanız, aşağıda bazı alıntılar bulacaksınız. Bu linkten Halide Edip Adıvar çevirisi olan eski MEB versiyonunu okuyabilirsiniz. Daha modern bir çeviri için buradan kitabı satın almanızı öneririm.

  • Bütün hayvanlar eşittir ama bazı hayvanlar diğerlerinden daha eşittir.
  • Dışarıdaki hayvanlar bir domuzların yüzlerine, bir insanların yüzlerine bakıyor; ama birbirlerinden ayırt edemiyorlardı.
  • Dört ayak iyi,iki ayak kötü!
  • Bütün insanlar düşmandır! Bütün hayvanlar yoldaştır!

Bir ara fark edildi ki sütler ve olgunlaşan elmalar ortadan kayboluyordu. Daha sonraları anlaşıldı ki tüm bunlar domuzlara veriliyordu. Hemen Napoleon açıklama yaptı: aslında tüm bunları yemekten zevk almadıklarını, yalnızca bunlara ihtiyaçları olduğunu ve domuzlar olmasa Jones’un geri döneceğini söyleyerek tüm halkı bu konuda ikna etti.