İstanbul'daki Van Gogh Alive sergisinden...

Farkında olmayanlar için, İstanbul'dan sergi kavramının içeriğini dönüştürücü bir sergi geçti. Van Gogh Alive, Abdi İbrahim sponsorluğunda Türkiye'ye geldi ve dahi ressamın hayatını, izleyicilere hiç deneyimlenmemiş yepyeni bir formatta sundu.

40 projektör ile karanlık bir odada aydınlanan sütunlar, duvarlar, 3.000'den fazla yüksek çözünürlüklü görüntü ve müzik ile Van Gogh sergisi ziyaret etmiyorsunuz, sergi bizzat içinizden geçiyor. Sonbahar'da Ankara Cer Modern'de açılacak bu sergi için Ankara'ya gidilir, görülür.

Basın bülteninden :

Türk ilaç sektörünün lideri Abdi İbrahim, 100’üncü kuruluş yıldönümünü, dünyanın en büyük ressamlarından biri olarak kabul edilen Van Gogh’un eserlerini bugüne kadar hiç deneyimlenmemiş yepyeni bir formatta sunan Van Gogh Alive Dijital Sanat Sergisi ile kutluyor.

100. yılında yenilikçi bir projeye imza atan Abdi İbrahim’in önderliğinde Singapur’daki dünya prömiyerinin ardından ilk kez Türk sanatseverlerle buluşan, geleneksel sanat ve modern teknolojinin sentezlendiği Van GoghAlive, dahi ressamın en ünlü eserlerini 3,000’in üzerinde dijital imaj ile çerçevenin içinden çıkararak izleyicilerine klasik müze gezisinin çok ötesinde bir deneyim yaşatıyor.

Abdi İbrahim’in 100 yıllık bakış açısını yenilikçi çizgisiyle yansıtan Van GoghAlive, dev ekranlar, duvarlar, kolonlar, zemin ve hatta tavanı kaplayan 3000’den fazla dev boyuttaki Van Gogh görseliyle, ziyaretçilerine geleneksel müze ziyaretlerinde bildiklerini unutturarak sanatla olan bağlarını değiştiriyor. Van Gogh Alive, ışık, renk ve seslerin etkileyici uyumunu kullanarak duyuları uyarırken, bir serginin nasıl olabileceğine dair oluşan tüm düşüncelere meydan okuyor.

Grande Exhibitions Avustralya tarafından tasarlanan ve çerçevesi olmayan sergi Van GoghAlive’da, ünlü sanatçının 1880-1890 yılları arasındaki çalışmaları ve hayat deneyimlerinden oluşan coşkulu ve canlı detaylara sahip yapıtları; SENSORY4 teknolojisiyle donatılmış yüksek çözünürlüklü 40 projektör aracılığıyla dev ekranlara, duvarlara, kolonlara, zemine, tavana yansıtılıyor.

Geleceğini, insan kaynağı, teknolojik alt yapısı, yatırımları ve köklü geçmişinden aldığı güçle şekillendiren Abdi İbrahim, “Van Gogh Alive” Digital Sanat Sergisi’ni, 10 Şubat – 15 Mayıs 2012’de İstanbul Karaköy, Antrepo 3 ve 15 Ekim – 30 Aralık tarihleri arasında ise Ankara Cer Modern’de ziyaretçileriyle buluşturuyor.

 

Ancak bizim sormamız gereken şey belki de şu : klasik sergi olanaklarının dışında böylesi yeni imkanlar varken, bunları kendi değerlerimiz için neden kullanmıyoruz ?

Çok önemli bir işiniz yoksa, Cer Modern'de bu sergiyi mutlaka görün.

Aşağıda, sergi ile ilgili bir youtube videosu da izleyebilirsiniz.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=7sViV5upN9E]