Hadi bugün sizin fotoğraf kitabınızı yayınlayalım, değişiklik olsun.

Şaka gibi, biliyorum. Ama dijital teknolojinin getirdiği en büyük nimetlerden biri de, fotoğraf kitabı servisleri. Print-on-demand, yani isteğe bağlı yayıncılık tüm dünyada çığ gibi büyüyor. Ben de bugünkü yazıda bu servislerin bir listesini oluşturmak istedim.

Diyelim ki çalışmalarınızı bir kitapta toplamak istiyorsunuz, ancak nereden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Sponsor bulabilmek için (evet hala bulunabiliyor) bir maket yaptırmanız gerekli. Fotoğraflarınızı ve metni oluşturdunuz, ancak maketi kim yapacak? Nasıl bir maket yaptıracağınıza nasıl karar vereceksiniz.

Aşağıdaki servisler, gerek web üzerinden gerekse de masaüstü kitap tasarım uygulamaları ile bu maketleri yaptırmanıza olanak tanıyor. Aşağıda gördüğünüzden daha fazla sayıda kitap servisi var, ama ben buraya yalnızca fiyatı ekonomik veya kaliteleri iyi olanları aldım. Hepsi de Türkiye'ye gönderim yapıyorlar, posta ücreti karşılığında.

Bu servisleri kullanarak kendi maket (veya gerçek) kitabınızı yaptırabilir, dilerseniz eşe dosta dahi hediye edebilirsiniz. Aynı zamanda web üzerinden sipariş verilmesini kolaylaştıran hizmetleri de var, eğer kitabınızı para ile almak isteyen dostlarınız varsa.

Blurb : (www.blurb.com)

Kitap tasarım yazılımı gerçekten çok güçlü. Sert karton katlanmalı kapak ve vasatın çok üstünde baskı kalitesi sunuyorlar. Kitap fiyatları (bir kitap için, tasarım dahil) 24 USD ile 44 USD arasında değişiyor. Kağıt kalitesi biraz ucuz hissi veriyor, ve 6 dolarlık premium kağıt tam bir para israfı, hiç gerek yok.

AdoramaPix (www.adoramapix.com)

ABD'nin ünlü fotoğraf dükkanı Adorama'nın web üzerinden fotoğraf baskı servisi AdoramaPix, kitap yapım hizmetini de başlattı. Kitap yaptırmak pahalı, ama baskı kalitesi gerçekten çok çok iyi. Bir kitabın fiyatı 65 USD tutuyor, ama maket elinize geldiğinde gerçekten "wow" diyeceksiniz. Geçtiğimiz yıla kadar 50 sayfa ile sınırlıyorlardı, ancak şimdi 76 sayfalık opsiyon da sunuyorlar. Kalite seviyesi süper ile mükemmel arasında.

MyPublisher (www.mypublisher.com)

Fiyatı yüksek olmasına rağmen tüm alanlarda (cilt, baskı kalitesi, kağıt kalitesi vb) 10 üzerinden 10 alan bir şirket. Güçlü bir masaüstü yazılımı sunuyorlar, kitabını ciddiye alanlar için gerçekten iyi bir seçim.

Inkubook (www.inkubook.com)

Blurb ayarında servisleri olan, her ne kadar cilde direk baskı seçeneğini sunmasa da fiyat / performans kalitesi olarak (42USD) iyi bir noktada duran kitap servisi. Web üzerinden tasarım imkanı sunuyorlar, dolayısıyla yazılım kurmak zorunda değilsiniz. Kesinlikle iyi bir alternatif.

Bu servislerin hangilerini tercih edeceğinize karar vermek size kalmış ve bu servislerin alternatifleri ülkemizde bulunmuyor. Ancak şunu bilin ki tüm dünyada binlerce insan bu yolla kitap yayınlamaya başladı ve dijital tejnoloji geliştikçe kitaplarınızı binlerce bastırmanıza gerek yok.

Fotoğrafı ciddiye alan fotoğrafçı, bir şekilde basılı yayına geçmeli.

Siz ne duruyorsunuz?