Ben Horowitz'in "The Hard Thing About The Hard Things" kitabından alıntıdır..

Her girişimci şirketini berrak bir başarı hayali ile kurar. İnanılmaz bir ortam yaratacak ve en zeki insanları size katılmaya ikna edeceksinizdir. Birlikte müşterilerin ağızlarını sulandıracak bir ürün yaratacak ve dünyayı birazcık daha iyi bir yer yapacaksınızdır. Herşey harika olacak.

Sonra, vizyonunuzu gerçeğe dönüştürmek için geçen günler ve gecelerden sonra, işlerin aslında planladığınız gibi gitmediği gerçekliğine uyanırsınız. Şirketiniz, şirketinizi kurarken izlediğiniz Jack Dorsey videosundaki gibi büyümemiştir. Ürününüzün düzeltilmesi çok zor olan sorunları vardır. Pazar tam olarak olması gereken yerde değildir. Çalışanlarınız güvenlerini kaybetmektedir ve bazıları işten ayrılmıştır. Ayrılanların bazıları gerçekten çok zekidir ve geride kalanlar işe devam edip etmemenin anlamını sorgulamaktadır. Paranız bitmektedir ve yatırımcını size Avrupa'daki finansal fırtına nedeniyle yeni yatırım bulmanın zor olacağını söylemektedir. Rakiplerinizle bir savaşı kaybedersiniz. Sadık bir müşteriyi kaybedersiniz. Harika bir çalışanınızı kaybedersiniz Duvarlar üzerinize gelmeye başlar. Nerede hata yaptınız? Şirketiniz neden öngördüğünüz performansı gösteremedi? Bunu yapabilecek kadar iyi misiniz gerçekten? Düşleriniz kabuslara dönüşürken, kendinizi Mücadele'nin içinde bulursunuz.

Mücadele Hakkında

Hayat mücadeledir.
-Karl Marx

Mücadele şirketinizi neden kurmuş olduğunuzu sorguladığınızda olan şeydir.

Mücadele, insanlar neden vazgeçmediğinizi sorduğunda ve siz yanıtı bilmediğinizde olan şeydir.

Mücadele, çalışanlarınız onlara yalan söylediğinizi düşünüyorken, siz de onların haklı olabileceğini düşünüyorken olan şeydir.

Mücadele, yemekler tadını kaybettiğinde olan şeydir.

Mücadele, kendinizin şirketinizin CEO'su olmamanız gerektiğini düşündüğünüzde olan şeydir. Mücadele, suya boyunuzdan fazla girdiğinizde ve sizin yerinizi başkasının alamayacağını bildiğinizde olan şeydir. Mücadele, herkesin sizin aptalın teki olduğunuzu düşündüğü, ama kimsenin sizi kovmayacağı durumdur. Mücadele, öz-şüphenin öz-nefrete dönüşmesidir.

Mücadele varsa, birisiyle konuşurken onların söyledikleri tek bir kelimeyi dahi duyamazsınız çünkü tek duyabildiğiniz Mücadelenin kendisidir.

Mücadele siz ızdırabın durmasını istediğinizde olan şeydir, mutsuzluktur.

Mücadele, tatile kendinizi daha iyi hissetmek için çıkıp daha kötü hissetmenizdir.

Mücadele etrafınızın insanlarla çevrili olup aslında yalnız olmanızdır. Mücadelenin merhameti olmaz.

Mücadele tutulmayan sözler ve çakılmış düşler diyarıdır. Mücadele soğuk bir ter damlasıdır. Mücadele sizi kan tüküreceğinizi düşündürecek kadar midenizin alt üst olmasıdır.

Mücadele hatanın kendisi değildir ama hataya yol açar. Özellikle güçsüzseniz. Daima, eğer güçsüzseniz.

Çoğu insan yeterince güçlü değildir.

Steve Jobs'tan Mark Zuckerberg'e tüm büyük girişimciler Mücadele'nin içinden geçip mücadele etmiştir, yani yalnız değilsiniz. Ama bu başaracağınız anlamına gelmez. Başaramayabilirsiniz. Zaten o yüzden ona Mücadele diyoruz.

Mücadele, büyüklüğün doğduğu yerdir.