Sık sık değil, sürekli...

Önce Altan Bal'dan, sonra Merih Akoğul'dan duydum bunu. Ancak kafama Malcolm Gladwell'in Outliers (Çizgi Dışındakiler) kitabını okuyunca dank etti.

Tiger Woods'un dünyanın en iyi golf oyuncusu olma nedenini, Beatles'ı Beatles yapan şeyi, Koudelka'yı özel kılanın ne olduğunu o zaman anladım.

Geleneksel inanış şudur : Bir alanda dünyanın en iyisi olabilmiş isimler doğuştan yeteneklidir ve bu özellikleri kendilerine her kapıyı açmaktadır. Şanslıdır da bu insanlar. Bizden zaten farklı, hatta deha oldukları için zaten başka bir gezegende yaşamaktadırlar, yapacak ta bir şey yoktur.

Siz de böyle mi biliyorsunuz? Tekrar düşünün.

Burada bulabileceğiniz bir araştırmada İngiliz araştırmacılar Howe, Davidson ve Sloboda üstün performansın doğuştan yetenek ile ilgili olmadığını ortaya koydular. Benzeri bulgular Ericsson'un 1993 tarihli araştırmasında da tekrarlanıyor.

Üzgünüm Tyler, ama doğuştan milyoner bir golf dehası olarak doğmadın. Sen de Bill (Gates). Sizi mükemmel yapan, sonradan üzerine koyduğunuz sıkı çalışma dolu saatlerdi.

Ne mutlu ki, artık bu saatlerin sayısının aşağı yukarı belirli bir minimum miktarı var.

Bir alanda 10,000 saat (kabaca on yıla denk) biliçli çalışma yapmayan bireylerin dünya standartlarında performans gösterme şansları yok.

Örnek mi? Bobby Fischer, büyük satranç ustası, "Büyük Usta" olduğunda 16 yaşındaydı ve 9 yıldır satranç oynuyordu. Beatles, Liverpool'lu dört genç tarafından kuruldular, ancak ilk plaklarını yapmadan önce 5 yaz boyunca Hamburg'a gidip sürekli olarak barlarda çaldılar ve sahne pratiği yaptılar. Bir sahne şovları yaklaşık 6-7 saat sürüyordu ve ertesi gün yeniden başlıyorlardı.(Gladwell, Outliers)

Dolayısıyla mükemmellik kimseye tanrılar tarafından bahşedilmiyor, ancak ve ancak çok çalışma ile geliyor.

Ama nasıl çalışma ? Pek çok golf meraklısı, bir kova topa sürekli olarak vuruş yapmanın iyi bir çalışma olduğunu düşünür. Tekrar düşünmeliler.

Bilinçli çalışma, 8 numaralı sopayla 300 defa vuruş yaparak topu atışların 80%'inde deliğe en fazla 20 ft mesafede bırakmaya çalışmak demektir.

Bunu fotoğraf için tercüme edin.

Koudelka, sabahları kahvaltıdan önce sadece görme egzersizi yapmak için üç makara film bitirdiğini anlatır. Merak ediyorsanız bu kitapta yazıyor. Sonra kahvaltı eder, uyku tulumunu toplar, yarın nerede yatacağını bilmeden 12-13 saat boyunca fotoğraf çeker. Evsiz, yurtsuzdur Koudelka ve bunu fotoğraflarında bir güç olarak kullanır. O kadar ki, Ara Güler'in evine geldiğinde yatak yerine yerde yatmayı tercih etmiş, nedenini soran Güler'e "Bu beden 16 saat dik durup fotoğraf çeker, 8 saat düz yerde yatması lazım" yanıtını vermiştir!

Eklemeden olmaz, süreklilik hayati derecede önemlidir. Pek çok alanda üstün performans gösteren sanatçılar, sporcular her gün (haftasonları dahil) pratik yaparlar. 20 Yıllık keman sanatçıları arasında konservatuar eğitmenleri tarafından değerlendirilen en iyi grubun 10,000 saat pratiği bulunmaktadır. Daha fazla bilinçli çalışma daha iyi performans, tonlarca bilinçli çalışma mükemmel performans demektir.

Evet, elbette 1.90 boyundaki birisi balet, 1,50 boyundaki biri de NBA oyuncusu olamaz, ancak bu sınırlamalarla ilgili düşüncelerimizi etkilememeli. Ericsson'un belirttiği gibi, çoğu satranç oyuncusunun IQ seviyesi 90 civarındadır.

Michael Jordan lise basketbol takımından kötü oynadığı için çıkartılmıştır. Ancak hepimizin bildiği üzere, Chicago Bulls'un öldürücü antrenmanlarına ilaveten her gün 4 saat te kendi kendisine çalışmaktadır, üstelik kariyerinin zirvesindeyken!

Tiger Woods golfe 18 aylıkken başlatıldığı ve sürekli bilinçli çalıştırıldığı için 18 yaşında ilk Amerika Açık turnuvasını kazandığında koltuğunun altında 15 yıllık tecrübe bulunmaktadır.

Bunun fotoğrafla ne ilgisi var dediğinizi duyar gibiyim. Fotoğraflarınız daha iyi olsun istiyorsanız, yukarıdaki türden bir bilinci geliştirmek ve rastgele deklanşöre basmak yerine bilinçli çalışmayı zihninize yerleştirmek zorundasınız. Bu aşağı yukarı şu demektir :

  • Konunuzu belirleyin
  • Performans kriterlerinizi belirleyin
  • Kendinize ölçülebilir çalışma hedefleri koyun (bu kadar zaman ayıracağım)
  • Görsel imgelem gücünüzü sürekli geliştirmek için alıştırmalar yapın (görme egzersizleri, vizörden bakmak, alıştırma fotoğrafları)
  • İyi portfolyoları bulun ve bu işler üzerine çokça düşünün

Burada bir alıştırmalar bütününden bahsetmiyorum, bütünüyle farklı bir yaklaşımdan ve zihinsel durumdan söz ediyorum.

Veya bütün bunların hiçbirini yapmayıp başkalarının neden daha iyi, daha farklı, daha üstün olduğunu merak etmeye devam edin.

Sık sık değil, sürekli....