Değerli dostlar,

Kıbrıs Yakın Doğu Üniversitesi, 4-7 Kasım tarihleri arasında 6.Uluslararası Fotoğraf Günleri'ni düzenledi. BUFSAD'ın da yakın zamanda konuğu olan, Türk fotoğrafının kilometre taşı Gültekin Çizgen bu etkinlik çerçevesinde "Fotoğrafta Yerlilik" adında bir bildiri sundu.

Daha önce başka formlar altında basılı yayınlarda, FotoTrek tarafından basılan "Fotoğrafın Kalın Sesi" kitabında ipuçları bulunabilecek olan bildiri, Sn.Çizgen'in imzası ile FotopyaMag sayfalarında yayınlandı.

Yazının orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Benim bu yıl okuma şansı bulduğum metinler arasında, naçizane görüşüm şudur; bu metin bu yıl (ve dahi gelecek yıllarda) Türk fotoğrafında üretilmiş en önemli metin olabilir.

Aşağıda, (Sn.Çizgen'in de hoşgörüsüne sığınarak) kişisel olarak önemli bulduğum pasajları bulabilirsiniz.

Bizden önce örgütlenip her şeyi bir sistem içinde programlayıp, geliştiren kentleşmiş, sanayileşmiş ülkeler, fotoğraf felsefesi ve eleştiri alanında da önemli yol almışlardır. Genel bakış olarak Amerikan fotoğrafından, Japon fotoğrafından, Alman fotoğrafından söz edilebilmektedir. O ülkelerde sanatçıları ortak “biçim” dünyasında buluşturan değerler oluşmuştur. Ana kimliği veren mesajlar yanında asıl önemli olan  işte bu “biçim yapısıdır”.

Gültekin Çizgen hocamızı saygıyla selamlayarak, hepinizden bu önemli metni okumanızı rica ediyorum.

Gültekin Çizgen

okumanızı rica ediyorum.