Aise Amet, fotoğraf çalışmalarını Bursa fotograf_sanati Derneği çatısı altında sürdüren bir fotoğrafçı.

Amet, "İlk" adlı fotoğraf sergisini 4 Kasım 2010 tarihinde Bursa Korupark AVM Sanat Galerisinde açtı.

Sergiden elde edilen gelir, Onkoloji Derneği'ne bağışlanarak kanser hastalarının tedavilerine destek olacak.

Öncelikle sanal ortamda bu fotoğraflarla abad olmak yerine, basılı fotoğraf ile gerçek dünyada varolmayı seçen Aise Amet'i kutlamak gerekli.

Yıllardan beri atlara duyduğu sevgiyle fotoğrafladığı fotoğraf sergisi, 22 fotoğraftan oluşuyor. 60x40cm, dijital renkli baskı ve fine art tekniği ile basılan fotoğraflar önceden belirlenmiş bir akış içinde sunulmuş. Serginin içinde, biçimsel benzeşimlere dayalı üçleme ve ikilemeler göze çarpıyor.

Amet, fotoğraflarında konusunun bütünlüklü, biçimsel estetiğini ön plana çıkartmak yerine atların duygusal dünyasına dair bir bakış sunmayı seçmiş. Serginin ismi "İlk" yerine "Atlar : Yakın ve Kişisel" olsaydı fotoğrafların anlamına daha uygun olabilirdi diye düşünüyorum. Çünkü fotoğraflar atların kişisel dünyasına girmiş, onlara dair Aise'nin gözünden bir görme biçimi sunuyor bizlere.

Bununla birlikte, özellikle yandaki fotoğrafta görüldüğü üzere, fotoğrafçı fotoğraflara kendini de dahil ederek otoportre'ye de bir gönderme yapıyor.

Diğer fotoğraflarla birlikte değerlendirildiğinde, konu/fotoğrafçı ilişkisi birbirine karışıyor, seyircinin her zaman uzak ve nesnel kalmasının beklendiği sergide sadece Aise'nin gözünden atları değil, atlara dair bize sunulan görme biçimi üzerinden Aise'nin kendisini de izliyoruz.

Aise, atlara duyduğu sevgi üzerinden kendi kırılganlıklarını, duygusallıklarını, öznelliğini ve naifliğini de ifade etmeye çalışmış. Tüm bunları fotoğraf dilinde ve ilgi duyduğu bir konu üzerinden gerçekleştirme çabasını son derece önemli. Bu çaba sayesinde sergi, gerçekten irdelenerek izlendiğinde fotoğrafçının dünyasına dair bir duygusal yolculuğa dönüşüyor ve bu yolculuk sayesinde bizler At fotoğrafları yerine "Aise Amet : Yakın ve Kişisel" adı daha da çok yakışacak sergiden büyük bir keyifle ayrılıyoruz.

Aise Amet'i kutluyor, fotoğraf dilinde verdiği emeğin sürmesini, fotoğraf üretimlerinin yeni konularla ve her zaman yeni şeyler söyleyen bir Aise ile devamını diliyorum, elbette bu üretimlerin kalıcı eserlere dönüşmesi umuduyla...

Sergi fotoğraflarından küçük bir seçkiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Utku

[gallery orderby="rand"]