Photoshop'ta, grayscale'e çevirmekten tutun da Channel Mixer'daki Monochrome seçeneğine kadar pek çok SB'a çevirme alternatifi mevcut. Ancak bunlar kullanıcıların her ihtiyacına destek vermekten uzaklar ve yeterli ince ayara olanak tanımıyorlar. Bu seviyede ayar yapabilmek için katmanları ve filtreleri kullanmak gerekli.

utkukaynarblog.wordpress.com'un önceki versiyonunda, Magnum çalışanı Martin Fuchs'un SB çevrimi üzerine olan bir makalesine yer vermiştim. Makale Fuchs'un Journal of a Photographer adlı blogunda yer alıyordu, ancak Fuchs siteyi yenileyince silinmişti.

Bugün, herkesin istediğinde bu siteden indirebileceği bir Photoshop Action'u sizinle paylaşıyorum.

Öncelikle, bu action'un fotoğrafa nasıl yansıdığına bir bakalım :

 

Çevrim öncesinde fotoğraf
Çevrim öncesinde fotoğraf

Şimdi, bu fotoğrafı ekte sunacağım action yardımı ile SB'a çevirelim. Action PS CS3 için yazıldı, dolayısıyla CS2 ve alt versiyon photoshop için test edilmedi, çalışıp çalışmadığını da bilmiyorum. Ancak siz deneyip bana söyleyebilirsiniz. CS3'te çalıştırmak için tek yapmanız gereken üzerine çift tıklamak, photoshop açılacak ve actions kısmında BW Cevrimi adlı setin altında aksiyonu göreceksiniz.

İşte BW Convert'ten sonra fotoğrafın hali :

 


Çevrim sonrasında fotoğraf


Photoshop action dosyasını buradan indirebilirsiniz.


layers-palette


Fotoğrafı SB'a çevirdikten sonra, tonlama yapabilmek için yukarıda gördüğünüz katmanlarda Color Fill 1 katmanının yanındaki renge tıklatarak aşağıdaki gibi istediğiniz rengi seçebilirsiniz, fotoğrafınızın tonlaması değişecektir.

 


Renk Seçme Diyalogu


Aynı şekilde, Curves 1 katmanı ile oynayarak ta istediğiniz kontrast değerlerini fotoğrafınıza yansıtabilirsiniz.

 


Curves Diyalog Kutusu - Kontrast Ayarları için


Son olarak, Katmanlarda en üstte yer alan Layer 1'e tıkladığınızda, sağda yer alan Opacity değerini 70%'e getirmenizi öneririm. Bu sayede Tri-X veya HP5 tarzı görüntülere benzeyen fotoğraflar yaratabilirsiniz.

 


Opacity


Şimdiden kolay gelsin.