Bir film bazen size yeni ufuklar açar. Bazen bir film, kendi içinde barındırdığı yeni olanaklar ile size yeni çağları müjdeler.

Bazen de bazı filmler sizi görmeye zorlar. Düşünmeye.

Fotoğrafçıların filmleri, bunlardandır.

İşte benim sevdiğim filmlerden bir seçki.

Baraka

1. Baraka (Michael Fricke) : Sözlerin ötesinde bir başyapıt. Dünyaya bir güzelleme. Sözsüz, inanılmaz bir anlatım. Geçişler, kadrajlar, portreler, hepsi fotoğraf. Hele insanların ve büyükşehirlerin civcivlerle karşılaştırmalı anlatıldığı bölüm, süper.

Savaş Fotoğrafçısı, James Nachtwey

2. Savaş Fotoğrafçısı (Christian Frei) : Ünlü savaş fotoğrafçısı James Nachtwey'in fotoğraf makinasına bağlı bir kamera ile, bir savaş fotoğrafçısının dünyası. Fotoğrafların etkileyiciliğini geçiyorum, sadece Nachtwey'in söyledikleri için bile defalarca izlenmeli.

Impassioned Eye

3. Impassioned Eye (Heinz Butler) : Henri Cartier Bresson'un retrospektifinin peşinde, Bresson, Magnum çetesi, arkadaşları ile yapılmış bir Bresson güzellemesi. Mutlaka izlenesi.

Home

4. Home (Yann Arthus-Bertrand)  : İddia ediyorum, dünyayı hiç böyle görmediniz! Ünlü hava fotoğrafçısı Yann Arthus Bertrand'ın üç yılda çektiği inanılmaz belgesel. Bu filmi bitirdikten sonra dünyaya aynı şekilde bakmayacaksınız.

Life Through A Lens

5. Life Through A Lens (Annie Leibovitz) : Şimdilerde iflas tehlikesiyle karşı karşıya olan ünlü dergi fotoğrafçısı Annie Leibovitz'in nasıl çalıştığına tanık olun. Muhtemelen çoğumuzun gördüğü, "vaay, ne acayip portre" dediğimiz pek çok fotoğraf bu ustanın elinden çıkma. Sadece iki saatlik çekim için yüzbinlerce dolarlık set, ekipman, makyaj, asistanlar, sanat yönetmenleri, ekipler... Çok ilginç bulacaksınız.

Contacts, Vol.1

6. Contacts, Vol.1 : Fotoğrafın en büyük ustalarının kontak baskılarını kendi dillerinden anlatan, "şu fotoğrafı neden seçtim" sorusunun cevabını ustaya verdirten seri. Birinci bölümünde Henri Cartier Bresson, Josef Koudelka, William Klein, Elliott Erwitt gibi devler var. Mutlaka izlenesi.

Looking Back at You

7. Looking Back at You (Sebastiao Salgado) : Salgado'nun Workers (İşçiler) kitabının hemen ardından yayınlanmış bu film İşçiler'in arka planına odaklanıyor. Bunu yaparken, Salgado'yu bilfiil çekim yaparken de görebiliyoruz.