TED nedir, bilmiyorum biliyor musunuz?

TED, 1984'te kurulmuş bir sivil toplum örgütü. Tüm dünyadaki fikir önderlerini, "Ideas Worth Spreading", yani "Duyurulmaya Değer Fikirler" sloganıyla bir araya getirip, onlara uzman oldukları alanlarda sunumlar yaptırıyor. Daha sonra da bu sunumları, çeşitli think tank kuruluşları ve dünya ile paylaşıyor.

Nereden mi? Buradan. Bu web sitesi yardımıyla yapılan tüm presentasyonlar, gönüllü çevirmenler yardımı ile çeşitli dillere çevrilerek web'de paylaşılıyor. Çeviri programının adı, "Open Translation Program".

Ben de o çevirmenlerden biri olmak için başvurdum, ve kabul edildim. Tabii ki, ilk çevirilerden bir tanesi fotoğraf üzerine oldu.

James Nactwey, dünyanın en önemli belgesel fotoğrafçılarından biri, ve aynı zamanda VII Photos'un kurucularından. Kariyerinin büyük bölümünü savaşlar üzerine yapan Nachtwey, 2007 yılında TED Büyük Ödülünü aldı. Bilgi için, TED ödülü alanında mükemmeliyet gösteren kişilere veriliyor ve kişiden 20 dakika boyunca kendisini, amaçlarını, üstünde çalıştığı projeyi anlatması isteniyor. Bu sunumun sonunda, "TED Dileği" tutmasına izin veriliyor kişinin, yani kendi idealini tüm dünya ile paylaşmasına. Kimi zaman, proje sponsorları bu dileğe destek te oluyorlar.

Aşağıda, James Nachtwey'in 2007 TED Global Conference çerçevesinde yaptığı ödül kabul konuşmasını bulacaksınız. Hayatını dünyadaki sefaleti ve acıyı fotoğraflamaya adamış bu adamın düşünceleri, sizin de ilginizi çekecektir. Oynat tuşuna basmanız yeterli.

Unutmadan, bir sonraki çeviri ünlü doğa fotoğrafçısı Frans Lanting için olacak.

Dostlukla,

Utku