Belgesel Fotoğraf eğitimlerinde hep söylenen şey, fotoğrafçının öyküsüne mümkün olabildiğince yaklaşması ve samimiyetini feda etmeksizin öykünün içinde yaşayarak fotoğraf üretmesidir.

Bu konudaki en uç örnek, şüphesiz bugün dünyanın en büyük belgesel fotoğrafçısı kabul edilen Sebastiao Salgado'dur. Yaklaşık 10 yıldır Genesis adlı, dünyanın bozulmamış alanlarının ve ilkel, komünal yaşamdan sapmamış kabilelerinin bir büyük röportajını üreten Salgado, Amazonas Images adlı sadece kendi işlerinin dağıtımını yapan kendi ajansının web sitesinde nasıl çalıştığına dair videoları yayınlamış.

Yukarıdaki görüntü bu videolardan alınmıştır. Salgado, yerli kabilesi ile birlikte yaşadığı köyde gelen erzak/malzeme uçağını karşılıyor.

Bu sayfada görebileceğiniz büyük röportajlar (Grands Travaux) kısmında videolar bölümünde Reportage Zò'é videosuna tıklarsanız göreceksiniz. Amazon'un uçsuz bucaksız, erişimi mümkün olmayan bölgelerinden birinde Salgado, kendisine malzeme getiren uçak indiğinde kabilenin arasına karışmış, onlarla birlikte bir yaşam sürüyor.

Onların fotoğraflarını çekmek için orada değil sanki, onlarla yaşıyor. Sabah sporunu yapıyor, ava çıkıyor, doğal bir stüdyo kurup kabileyi fotoğraflıyor. Erişimi mümkün olmayan, ancak uçakla gidilebilen bir bölgede aylarca kalarak.

Yaklaşmadan, öykünün içinde olmadan fotoğraf çekilemeyeceğinin açık kanıtı bu videolar. Genesis'in nasıl yapıldığını görmek istiyorsanız, bir insan 12 yıl bir öykünün içinde nasıl çalışır merak ediyorsanız, izleyin.

Genesis'ten diğer fotoğraflardan bir seçkiyi aşağıda bulabilirsiniz.

[gallery link="file" columns="2"]

Okuduğunuz için teşekkürler.

Utku