Bursa Fotofest 2011

Hersey 2009 yazında başladı. Biz Bufsad’lilar, BTSO ile geliştiremedigimiz bir projenin sonunda elimizde bir festival taslağı ile kalakaldık.

2010 yılının Temmuzunda, Bursa ve fotograf icin katkıları unutulmayacak Dr. Ceyhun İrgil’in tesvikiyle proje dolaptan çıktı, ete kemiğe büründü. Aylar süren yapalım mı, yapsak mı toplantıları yerini bir yürütme kuruluna bıraktı, ekibe Merih Akogul ve Jason Eskenazi katıldı, sonra Laurence Cornet geldi ve bizler kendimizi bir anda Ortadoğu ve Balkanların en kapsamlı fotograf festivalini düzenlerken bulduk. Bursa’nın ilk uluslararası fotograf festivali Bursa Fotofest, 15-23 Ekim arasında Bursa’nın tarihi çarşı ve hanlarını dev bir galeriye dönüştürecek.

Bu inanılmaz, ilk zamanlarında benim bile “ne zaman bitecek acaba bu rüya” duygusu taşıdığım süreç, Bursa Buyuksehir Belediyesi Baskani Sn. Recep Altepe’nin himayesinde, Bursa Kent Konseyi’nin liderliğinde, artık herhalde Türkiyenin en üretken fotograf kurumu unvanına rahatlıkla aday olan Bufsad’in gücüyle birleşip inanilmaza doğru ilerliyor.

41 ülkeden 100’ün üzerinde fotoğrafçı Bursa Fotofest’te bir araya geliyor. Kimler yok ki; Newsweek US fotograf editörü Jamie Wellford, Time dergisinde n Robert Stevens, Belgesel fotograf peygamberi Ken Light, kulturel belgesel prensesi Ami Vitale, iyi ki var Maggie Steber, Slovak efsane Klavdij Sluban, Türkiyenin en büyük fotoroportajına sahip Ergun Çağatay, büyük usta Ozan Sagdıç…

Daha sayayım mı?

İran’dan insanlardan kilimler dokuyan Sadegh Tirafkan, Vahşi Güvercin sergisiyle olay yaratan Carolyn Drake, Hoşbulduk sergisiyle Gökşin Varan ve daha niceleri. El insaf demenize inat, maket kitap yarismasindan tutun da ödüllü ve onayli fotograf yarışmalarına, sosyal sorumluluk projelerine, okulların ve kamu kurumlarının süslenecek duvarlarına Bursa Fotofest muhtemelen şimdiye kadar Türkiye’de gerceklestilen en kapsamlı proje. Tüm festivallerin amacı bir diyalog baslatmaktir. Fotofest’in de amacı, Dogu ile Bati fotografını bir potada buluşturmak, yerli ile evrenselin bitmeyen dansına yeni bir mecra oluşturmak.

Fotofest ekibi her gün saatlerce çalışıyor, bu inanılmaz düşü gercek kılmak için. Hedeflediğimiz her şeyi başarabilir miyiz bilmiyorum, ama eğer başarırsak Fotofest’ten sonra Bursa’da fotograf adına hiçbir şey aynı olmayacak.

Belki Türkiye’de de.

Belki şehre bir festival gelir, iklim değişir, Akdeniz olur..

Gülümse.